Jak mądrze pożyczać, czyli ABC kredytu

8 września 2017
  • Lubię to 1
    Loading...
  • komentarze0

Od lat nie mieliśmy tak tanich i łatwo dostępnych kredytów. Jednak w finansach powinniśmy zachować rozsądek. Pożyczki są świetnym wynalazkiem, pod warunkiem, że zaciągamy je świadomie i trzymamy się kilku podstawowych zasad.

W czasie gdy mamy najniższe stopy procentowe w historii Polski, pożyczki są jeszcze bardziej kuszące. Dostęp do gotówki jest łatwy, a oprocentowanie faktycznie bardzo niskie, jednak nie zmienia to faktu, że rozsądek musi być na pierwszym miejscu.

Zanim zabierzemy się za przeglądanie oferty kredytu, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć decyzję i dobrze dobrać produkt do swoich potrzeb.

Najpierw potrzeba, później produkt

Warto zacząć od podstawowego pytania: czy potrzebny jest nam faktycznie kredyt czy może da się sfinansować potrzebę w inny sposób? Czasem sięgamy po kredyt w sytuacji, gdy bez problemu można skorzystać z karty kredytowej lub kredytu odnawialnego lub można nawet odłożyć zakup w czasie, żeby nieco więcej zaoszczędzić.

Ile faktycznie potrzebujesz gotówki?

Jeśli pieniądze są nam faktycznie potrzebne i jesteśmy pewni co do samej pożyczki, to kolejnym krokiem jest oszacowanie ile realnie potrzebujemy. To bardzo ważny moment, ponieważ wiele osób zaokrągla kwoty pożyczki bez zastanawiania ani dokładnego liczenia zgodnie z budżetem domowym. Odsetki zapłacimy od wartości pożyczonego kapitału. Rozsądne pożyczanie to pożyczanie tyle, ile faktycznie potrzebujemy.

Czy dobrze rozumiesz ofertę?

Uniwersalna zasada w kontakcie z produktami finansowymi zdaje również egzamin w produktach kredytowych: nigdy nie podpisuj czegoś, czego w 100% nie rozumiesz. Kredyt gotówkowy nie jest wprawdzie bardzo skomplikowanym produktem, ale całkowite koszty składają się często z kilku elementów, które powinniśmy poznać, żeby dobrze skalkulować atrakcyjność oferty.

Oprócz oprocentowania mamy także prowizje za udzielenie kredytu, różne ubezpieczenia oraz produkty łączone, które mogą obniżać koszty samego kredytu. Warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania), ale przede wszystkim na całkowity koszt kredytu, czyli ile realnie zapłacimy za udzielenie pożyczki.

A może lepsza gotówka pod ręką?

Jeśli problem z brakiem gotówki wynika z braku płynności (najlepiej wiedzą to mali przedsiębiorcy), to dużo lepszym rozwiązaniem niż pożyczka może okazać się kredyt odnawialny. Taki produkt pozwala na posiłkowanie się dodatkową gotówką od ręki i jeszcze łatwiejszą spłatę zobowiązania. W ten sposób minimalizujemy również koszty, ponieważ im szybciej spłacimy kredyt odnawialny, tym mniejsze będą realnie zapłacone odsetki.

W Klubie trwa Tydzień Pożyczkowy

Trwa Tydzień Pożyczkowy – to dobry moment, jeśli potrzebna jest gotówka bądź kredyt odnawialny, z którego można będzie korzystać w razie przejściowych problemów z płynnością finansową.

Za skorzystanie z Pożyczki nr 1 lub Kredytu odnawialnego w tym tygodniu, uczestnik Klubu może otrzymać więcej aż 1800 pkt. Klubowicze, którzy za pośrednictwem panelu Klubu Korzyści skorzystają z produktów objętych promocją otrzymają naliczone punkty już do 15 października 2017 roku, dzięki którym można walczyć o atrakcyjne nagrody w Klubie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane