Jak zagonić do pracy nasze pieniądze?

22 września 2017
  • Lubię to 2
    Loading...
  • komentarze0

Często tracimy potencjalne zyski przez zwyczajne lenistwo. Wystarczy dobrze ulokować środki i zadbać o to, aby pracowały na różnych produktach oszczędnościowych, aby tak sprawić, że nasze pieniądze będą na nas cały czas pracować.

Niestety według analiz, ponad 50 proc. pieniędzy klientów banków leży na nieoprocentowanych kontach albo przysłowiowej „skarpecie”. Oznacza to, że połowa środków kompletnie nie pracuje, a w zestawieniu z inflacją – pieniądze te tracą na swojej wartości.

Większość gotówki może pracować

Zanim zacznie się analizować oferty lokat i liczyć jakie odsetki zarobimy na konkretnym depozycie, warto najpierw uporządkować swoje finanse. Oszczędności emerytalne, poduszka finansowa, pieniądze na czarną godzinę czy też oszczędności na konkretny cel to środki, które mogą cały czas pracować, o ile dobrze je ulokujemy.

Dobry sposób to wypisanie swoich oszczędności, podzielenie ich na poszczególne kategorie i przypisanie im odpowiednich produktów. Poduszka finansowa to pieniądze, których nie powinniśmy ruszać na zbędne wydatki, więc mogą spokojnie pracować na lokacie. Oszczędności emerytalnie wręcz muszą – tylko tak procent składany zapewni nam wyższą emeryturę. Idąc tym tropem, może się okazać, że jest dużo pieniędzy, które obecnie nie pracują, przez co tracimy każdego miesiąca potencjalne zyski.

Kapitalizacja ma znaczenie

Klienci zwracają głównie uwagę na oprocentowanie, jakie banki oferują na lokatach. Jednak warto zastanowić się także nad innymi czynnikami, które pracują na naszą korzyść. Jednym z najbardziej niedocenionych jest kapitalizacja, czyli moment doliczenia odsetek do kapitału. Im częściej występuje kapitalizacja, tym efektywniejsze jest oszczędzanie.

W przypadku trzymania pieniędzy na lokatach, zasada jest bardzo prosta – na naszą korzyść działa przerzucanie pieniędzy na krótkoterminowych lokatach. Stąd popularność 3-miesięcznych depozytów. Z reguły lepiej wyjdziemy na posiadaniu czterech depozytów 3-miesięcznych w trakcie roku niż na zamrożeniu środków na jednej, rocznej, lokacie.

Siła procent składanego

Procent składany to największe narzędzie każdego, kto oszczędza w długim terminie. Z definicji procent składany to nic innego jak odsetki naliczane od odsetek, które powiększają nasz kapitał. Sama zasada jest bajecznie prosta, jednak jej efekty najlepiej widać dopiero po latach.

Użyjmy okrągłych liczb, żeby lepiej zrozumieć jak to działa: nominalne 5 proc. i bez liczenia podatku Belki. Przykładowo, wkładamy na lokatę 1000 zł i po jej zakończeniu otrzymujemy 50 zł odsetek. Teraz chcemy kapitał i odsetki włożyć na kolejną lokatę. Mamy razem już 1050 zł, więc ta sama lokata przyniosłaby już ponad 52,5 zł odsetek. W ten sposób za każdym razem powiększamy kapitał i odsetki będą większe na następnym depozycie. Musimy jedynie dbać o to, aby pieniądze zawsze pracowały na lokatach.

Oprocentowanie na lokatach nie zależy do nas, ale od banków, a tak naprawdę Rady Polityki Pieniężnej, która ustala poziom stóp procentowych. Obecnie są one bardzo niskie, ale przyjdzie czas, gdy oprocentowanie na lokatach wzrośnie. Jeśli nasze pieniądze są zawsze ulokowane na depozytach, to w niektórych latach będą zarabiać nieco mniej, a w innych nieco więcej. Jednak zawsze będą na nas zarabiać.

Tydzień z Lokatą Standardową

W Klubie Korzyści trwa Tydzień z Lokatą Standardową – to świetny moment, aby ulokować swoje oszczędności na depozytach. W ten sposób pieniądze zaczną na Ciebie pracować.

Za skorzystanie z lokaty standardowej na 1 lub 3 miesiące w tym tygodniu, uczestnik Klubu może otrzymać 20% więcej punktów. Nie warto zwlekać. Pieniądze na nieoprocentowanym rachunku tracą, warto ulokować je tak, aby w długim terminie powiększały nasz kapitał.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane