Karty kredytowe - zła reputacja,
wygodna pożyczka z dodatkami

13 kwietnia 2017
  • Lubię to 0
    Loading...
  • komentarze0

Karty kredytowe mają zdecydowanie najgorszą opinię ze wszystkich produktów kredytowych, są traktowane wręcz jako symbol bezmyślnego, bezrefleksyjnego życia za cudze pieniądze. Z kolei pocięcie nożyczkami karty kredytowej bywa przedstawiane jako symboliczny początek nowego, bardziej odpowiedzialnego życia. Efektowne? Owszem, tyle że tak zła opinia jest kompletnie nieuzasadniona. To prawda, plastikowy pieniądz bywa niebezpieczny, ale tylko w rękach osób, które nie znają podstaw karcianego BHP. Gdy zaś użytkownik jest świadomy, karta staje się dla niego przepustką do darmowego kredytu. Jeśli posiadacz plastikowego pieniądza ma nadwyżkę gotówki, z której może spłacać całość zadłużenia na karcie w terminie wskazanym przez bank, to może też przez niemal dwa miesiące kredytować swoje zakupy, nie płacąc przy tym ani grosza odsetek. Własne pieniądze mogą w tym czasie pracować np. zdeponowane na koncie oszczędnościowym lub na lokacie. Nawet biorąc pod uwagę niewielką opłatę za kartę kredytową, bilans jest korzystny.

Krótkoterminowy kredyt może być darmowy, natomiast długoterminowy – już będzie kosztował, zazwyczaj „kodeksowe” 10% w skali roku. Koszty pojawią się też, gdy posiadacz karty zdecyduje się użyć jej do wypłacania gotówki z bankomatu. Operacje gotówkowe nie są zaliczane do okresu bezgotówkowego (a więc zawsze trzeba zapłacić odsetki od zaciągniętego w ten sposób kredytu), a dodatkowo banki naliczają za nie prowizje. To zdecydowanie mniej opłacalny sposób używania karty niż płacenie nią w sklepie. Choć trzeba też przyznać, że rada sprzed lat, by nigdy nie wkładać karty kredytowej do bankomatu, nieco się już zdezaktualizowała. Dzięki obniżce oprocentowania kredytów koszty takiej operacji można już, pod pewnymi warunkami, uznać za akceptowalne.

Możliwości kart kredytowych na tym się nie kończą. Część banków umożliwia też wykonywanie przelewów w ciężar rachunku karty. Najczęściej są one traktowane tak, jak wypłaty z bankomatów – a więc są oprocentowane i obciążone prowizją, jednak mogą pomóc w trudnej sytuacji finansowej.

Część kart zapewnia posiadaczom dodatkowe bonusy, takie jak programy rabatowe czy lojalnościowe. Na przykład w Toyota Banku użytkownicy kart kredytowych uzyskują dostęp do Serwisów Assistance, biorą też udział w programie lojalnościowym Toyota More.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane