Kiedy rozsądna pożyczka może być inwestycją?

5 września 2017
  • Lubię to 5
    Loading...
  • komentarze0

Pożyczki gotówkowe kojarzą się nam się głównie z konsumpcją, ale to niekiedy mylne skojarzenie. Dostęp do taniego finansowania może być świetną okazją do inwestycji w siebie, może także pomóc uporządkować inne zobowiązania finansowe i przynieść wymierne korzyści.

Kiedy pożyczka może okazać świetnym i opłacalnym rozwiązaniem dla naszego domowego budżetu? Jak zawsze w finansach, odpowiedź brzmi: to zależy. Od naszej sytuacji finansowej, od tego na co mają być faktycznie wydane pieniądze z pożyczki oraz od tego jaka jest to oferta.

Sprawdźmy ile pozytywnych zastosowań może mieć pożyczka gotówkowa, jeśli mamy wiedzę jak ją efektywnie wykorzystać.

Spłata innych długów

Mamy różne zobowiązania finansowe: niespłacone karty kredytowe, zakupy rozłożone na raty lub małe pożyczki, które braliśmy na nieprzewidziane wydatki. Nawet jeśli regulowanie zobowiązań nie sprawia żadnych problemów, to zawsze warto uporządkować finanse i zastanowić się jakie mamy opcje.

Pożyczka gotówkowa na dobrych warunkach może pomóc nam uporządkować budżet w takich sytuacjach – można płacić jedną ratę, a pożyczką spłacić wszystkie inne zobowiązania, które generują dodatkowe koszty. W ten sposób panujemy w zupełności nad zobowiązaniami i w budżecie domowym pojawia się jedna rata z jednym terminem płatności, zamiast chaosu wywołanego spłata wielu mniejszych zobowiązań. Jeśli pożyczka jest na dobrych warunkach, to może się również okazać, że jej oprocentowanie będzie niższe niż poprzednich długów, które już spłacamy.

Popularnym rozwiązaniem sytuacji, w której zobowiązania nas przytłaczają jest kredyt konsolidacyjny. Jednak myślimy o konsolidacji długów dopiero wtedy, gdy jest już za późno! Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak gotówka, którą spłacamy inne zobowiązania i od tego momentu mamy jeden kredyt z wydłużonym terminem spłaty. Tę sama funkcję ma zwykła pożyczka gotówkowa, pod warunkiem, że tak ją zastosujemy.

Inwestycja w siebie

Inwestowanie kojarzy się głównie z instrumentami finansowymi. Inwestujemy w akcje, obligacje czy waluty. Tutaj posiłkowanie się pożyczonymi pieniędzmi może być bardzo ryzykowne – żeby taka transakcja była opłacalna, inwestor musi zarobić dużo więcej niż wyniosą koszty pożyczki, więc poziom trudności jest bardzo wysoki. Jednak wśród wszystkich inwestycji dostępnych na świecie jest jedna, która zwraca się przez długie lata i na którą nie powinniśmy żałować pieniędzy. To inwestycja w samego siebie.

Pożyczka może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy pieniędzy np. na kurs, który zwiększa nasze umiejętności i przełoży się na przyszłe zarobki lub na narzędzie do pracy.

Gdy widzimy kredyt na dowolny cel, z reguły myślimy o konsumpcji: wakacjach, zakupach, czymś przyjemnym. Jednak są kategorie zakupów, które zwracają się jak inwestycje. Komputer, który kupujemy dla rozrywki to przyjemność, jednak komputer jako narzędzie do pracy to już przedmiot, który pomoże nam zarobić pieniądze. Wyjazd na konferencję, na której pozyskamy klienta to zupełnie inny wyjazd niż wakacje – w obydwu przypadkach możemy wspomóc się pożyczką, ale jeden przykład jest inwestycją, a drugi zwykłą konsumpcją.

Pieniądze na biznes

Nie jest łatwo uzyskać finansowanie, gdy zaczynamy przygodę z biznesem, np. zakładając jednoosobową działalność gospodarczą. W niektórych rodzajach działalności biznesowej, nie ma możliwości wystartowania bez kapitału. Wystarczy, ze musimy kupić pierwszą partię towaru do sklepu – bez przeskoczenia tej przeszkody nie ma mowy o wystartowaniu młodej firmy.

W takich sytuacjach pożyczka gotówkowa może również okazać się szansą na rozwój, ponieważ jako początkująca firma nie mamy jeszcze historii i zdolności kredytowej, ale jako klient indywidualny – jak najbardziej. Wielokrotnie przedsiębiorca inwestuje swoje własne prywatne pieniądze w firmę, a gdy potrzebne jest większe finansowanie, w grę wchodzi właśnie pożyczka.

Kiedy kredyt naprawdę jest tani

Oprócz warunków w samym banku, warto wiedzieć kiedy w ogóle warto zaciągać kredyty. Cena pożyczek na rynku zależy od stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej, działająca przy Narodowym Banku Polskim. To właśnie bank centralny kraju decyduje o tym jakiś jest tzw. koszt pieniądza na rynku. W dużym uproszczeniu, to w ten sposób określa się czy kredyty będą droższe czy tańsze oraz czy oprocentowanie lokat będzie wyższe czy niższe.

Obecnie stopy procentowe są najniższe w historii Polski. Oznacza to tyle, że klienci nie powinni się spodziewać wysokich zysków na lokatach, ale za to mają wyśmienitą okazję, jeśli potrzebują kredytu. Finansowanie od banku historycznie nigdy nie było tak tanie.

Warto pamiętać

Klienci Toyota Banku mają asa w rękawie w postaci Pożyczki nr 1. Warto o tym pamiętać, gdy jedna z wymienionych powyżej sytuacji będzie mieć miejsce i staniemy przed wyborem: czy to dobry moment, aby posiłkować się pożyczką?

Pożyczka nr 1 w Toyota Bank przeznaczona jest dla klientów związanych z bankiem od co najmniej 6 miesięcy. Kwota nawet 80 tys. zł, z oprocentowaniem na poziomie 7% jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ bank gwarantuje błyskawiczne rozpatrzenie wniosku. Spłatę można rozłożyć na okres od 12 do 60 miesięcy.

Warto pamiętać, że mamy pod ręką dobrą ofertę w banku, bo okazje mają to do siebie, że trzeba naprawdę szybko podejmować decyzje żeby z nich skorzystać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane