Konto Click nauczy, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi

1 sierpnia 2017
  • Lubię to 2
    Loading...
  • komentarze0

Nastolatek nie zawsze działa racjonalnie; bywa że moda jest dla niego ważniejsza niż cokolwiek innego. Jeśli koledzy mają już konta i mogą płacić kartami, to bardzo prawdopodobne, że on też będzie chciał mieć. Czy to rozsądna motywacja? Nawet jeśli nie do końca, to i tak posiadanie własnego konta na pewno wyjdzie takiemu młodemu człowiekowi na dobre. Dzięki temu bardzo szybko nauczy się, że dobrze jest mieć wybór – zapłacić gotówką czy kartą, że nie warto nosić wszystkich oszczędności przy sobie, nawet jeśli obiektywnie są to niewysokie kwoty, i że nie warto trzymać pieniędzy w szufladzie, skoro w banku mogą być w każdej chwili dostępne, a przy okazji też zarabiać. Wczesna lekcja zarządzania własnymi pieniędzmi na pewno zaowocuje w przyszłości.

Czym kierować się przy wyborze rachunku bankowego dla młodej lub bardzo młodej osoby? Dwudziestolatek swoje pierwsze konto bankowe wybierze sam, natomiast trzynastolatkowi warto jeszcze pomóc podjąć taką decyzję. Na co wtedy zwracać uwagę? Konta młodzieżowe zwykle prowadzone są na preferencyjnych warunkach i w większości banków opłaty za ich używanie są symboliczne. Warto więc przede wszystkim myśleć o wygodzie. Pod tym względem sytuacja jest najkorzystniejsza, gdy rodzic i dziecko posiadają rachunki w tym samym banku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy młody człowiek sam jeszcze nie zarabia i zarządza tylko niewielkimi sumami, jakie dostaje od rodziców.

Dlaczego to może mieć znaczenie? Kluczowy jest tu fakt, że przelewy wewnątrzbankowe realizowane są niemal w czasie rzeczywistym. A więc wypłacane przez rodzica kieszonkowe trafi na rachunek dziecka nie za kilka godzin, ale natychmiast. Pozwala to też szybko działać w sytuacjach awaryjnych. Na rachunku zabrakło kilku złotych, by zapłacić za zjedzoną już pizzę? Wystarczy jeden telefon do rodzica i po chwili problem będzie rozwiązany. Otworzyłaś/eś konto w Toyota Banku w ramach jednej z atrakcyjnych promocji? Rozważ też otwarcie rachunku dla dziecka!

Konto Click w Toyota Banku jest kierowane do osób w wieku od 13 do 24 lat. W tym dość szerokim przedziale mieszczą się przynajmniej dwie różne grupy młodych ludzi. To uczniowie, wciąż utrzymywani przez rodziców i samodzielnie zarządzający tylko drobnymi kwotami kieszonkowego niewielkimi zarobkami z dorywczej, wakacyjnej pracy, a także młodzi dorośli, którzy przynajmniej częściowo utrzymują się już z własnej pracy. Obu tym grupom Toyota Bank proponuje identyczny rachunek. To o tyle wygodne, że w momencie ukończenia 18 lat młody klient banku nie musi się troszczyć o zmianę konta. Rachunek otwarty w czasach szkolnych posłuży jeszcze przez kilka lat, na studiach lub po podjęciu pierwszej pracy. Jego przekształcenie w standardowe konto osobiste można odłożyć o kilka lat.

Konta dla młodych klientów zwykle różnią się od standardowych rachunków preferencyjnymi stawkami opłat i prowizji. Nie inaczej jest w Toyota Banku. Konto Click jest otwierane i prowadzone bezpłatnie, niezależnie od poziomu wpływów czy kwot wydawanych kartą. Samą kartę płatniczą klient również otrzymuje bezpłatnie; pobierana jest tylko stała opłata za jej obsługę, w symbolicznej wysokości 1 zł miesięcznie.

Tym, co różni konto Click od standardowych rachunków Toyota Banku, jest natomiast nadzwyczajnie wysokie oprocentowanie. Dla salda do 8000 zł bank wypłaca aż 2,5% odsetek w skali roku. To stawka niespotykana na innych kontach osobistych. Co ważne, jest to element stałej oferty banku, a nie tylko czasowa promocja dla nowych klientów.

Identyczne jak w przypadku „dorosłych” rachunków Toyota Banku są zasady korzystania z bankomatów. Trzy razy w miesiącu bank pozwala za darmo podjąć gotówkę. W świecie, który z roku na rok staje się coraz bardziej bezgotówkowy, taka liczba wypłat jest wystarczająca – zwłaszcza że niemal wszędzie można już płacić kartą, i to bez żadnych ograniczeń ilościowych ani kwotowych. Odkąd popularność zdobyły płatności zbliżeniowe, coraz łatwiej jest zapłacić kartą nawet za drobne zakupy.

Warto wiedzieć, że tych trzech bezprowizyjnych wypłat można dokonać z dowolnego bankomatu w kraju. Można więc wybrać bankomat ulokowany najbliżej domu albo taki, który do wypłat używa drobnych banknotów, a nie tylko pięćdziesiątek i setek. Zwłaszcza nastoletni klient doceni, jeśli w portfelu będzie miał kilka banknotów o mniejszych nominałach zamiast jednej stuzłotówki.

Możliwości korzystnego oszczędzania z Toyota Bankiem na tym się nie kończą. W pakiecie z kontem Click otwierany jest bezpłatny rachunek oszczędnościowy Super Click, na którym oprocentowanie jest jeszcze wyższe. Stawka wynosi aż 3,0% w skali roku i obowiązuje dla salda do 10 tys. zł. Łącznie na bardzo korzystnych warunkach można więc ulokować nawet 18 tys. zł! Dla zdecydowanej większości trzynastolatków zgromadzenie takiej kwoty będzie kompletnie nierealne. Jednak już np. student, który w wakacje wyjeżdża za granicę do pracy, odkłada pieniądze i utrzymuje się z nich w ciągu roku akademickiego, doceni to, że Toyota Bank pozwala mu korzystnie ulokować tak wysoką kwotę.

Jak wyglądają formalności związane z otwieraniem i używaniem konta Click? Osoba, która ukończyła 13. rok życia, ale nie jest jeszcze pełnoletnia, posiada tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To, według prawnej definicji, oznacza, że może samodzielnie zawierać „umowy należące do powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego”. Taką codzienną umową jest np. kupno kilku drobiazgów w sklepie spożywczym i zapłacenie za te zakupy kartą. Natomiast już otwarcie konta bankowego „drobną, bieżącą sprawą” nie jest. Dlatego do zawarcia umowy o prowadzenie Konta Click dla osoby niepełnoletniej niezbędna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. Zgoda osoby dorosłej będzie też wymagana przy niektórych innych czynnościach, jak np. zmiana limitów transakcyjnych czy założenie lokaty. Przedstawiciel ma też prawo, by wyrazić sprzeciw wobec czynności zlecanych przez niepełnoletniego posiadacza rachunku. Ale uwaga, z czysto praktycznych względów taki sprzeciw nie zawsze okaże się skuteczny. Aby zablokować wykonanie czynności, np. przelewu z przyszłą datą realizacji, przedstawiciel ustawowy musi zaprotestować najpóźniej dzień roboczy przed datą realizacji takiego zlecenia.

Te ograniczenia dotyczą oczywiście tylko klientów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Osoba pełnoletnia, która otwiera Konto Click, zawiera umowę z bankiem w pełni samodzielnie, a potem sama decyduje o wszystkim, co dzieje się na rachunku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane