Kredyty i oszczędności w jednym portfelu

13 kwietnia 2017
  • Lubię to 1
    Loading...
  • komentarze0

Ktoś, kto zaciąga w banku pożyczkę gotówkową na 20 tys. zł, raczej nie ma w tym samym banku lokaty na zbliżoną kwotę. Jednak sytuacje, gdy ta sama osoba korzysta z kredytu, a równocześnie posiada pewne oszczędności, wcale nie są takie niezwykłe. Warto się im przyjrzeć, bo oznaczają ni mniej, ni więcej, tylko niepotrzebne koszty.

Kredyty są dziś rekordowo nisko oprocentowane – to fakt. Z drugiej strony wyjątkowo skromny jest też zarobek na lokatach. I niezależnie od tego, jak tani kredyt wybierzemy i jak korzystnie ulokujemy oszczędności, koszt kredytu zawsze będzie wyższy niż zysk z posiadania depozytu. Zapamiętajmy więc prostą zasadę: posiadane oszczędności zwykle warto przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu? Jednak „zwykle” nie znaczy „zawsze”. Kiedy więc warto zrobić wyjątek od tej reguły?

Nadpłata nie powinna spowodować sytuacji, w której całkowicie pozbędziemy się wolnych środków. Warto pozostawić sobie niewielką rezerwę na pilne, trudne do przewidzenia wydatki, związane np. z koniecznością zakupu nowej lodówki lub naprawy samochodu. Gdy zdarzy się taka awaryjna sytuacja, brak jakichkolwiek oszczędności będzie oznaczał konieczność sięgnięcia po kredyt. A szybki kredyt lub pożyczka są zazwyczaj bardzo kosztowne. Brakiem rezerwy finansowej możemy sobie nie zawracać głowy tylko wtedy, gdy korzystamy z kredytu odnawialnego, takiego jak linia kredytowa w ROR. Wtedy w razie pilnej potrzeby można natychmiast i bez pytania kogokolwiek o zgodę dopożyczyć potrzebną kwotę, np. wypłacając ją w bankomacie (w ramach przyznanego przez bank limitu zadłużenia).

Wyjątek warto też zrobić dla karty kredytowej, której spłacać przed terminem… zwyczajnie nie warto. Karciany kredyt spłacony na czas jest nieoprocentowany (pod warunkiem, że karty używaliśmy wyłącznie do płatności bezgotówkowych), dlatego nie warto się wyrywać do rozliczania się z bankiem przed terminem. Nic w ten sposób nie zyskamy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane