Lokata do walki z inflacją

13 października 2017
 • Lubię to 2
  Loading...
 • komentarze2

Skończyły się czasy deflacji, kiedy lokaty pełniły funkcję tylko skarbonek, które dla nas zarabiały. Wróciła inflacja i lokata to już konieczność, jeśli nie chcemy, aby nasze oszczędności znikały w oczach.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rok do roku o 2,2%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4% – podał w październiku Główny Urząd Statystyczny. 2,2% być może nie brzmi groźnie, ale inflacja, z którą nie walczymy to inflacja, która podjada nam ciężko odłożone oszczędności. Na szczęście można tego uniknąć, trzeba tylko najpierw dobrze poznać jakimi metodami posługuje się nasz ekonomiczny przeciwnik i jakie metody dobrać do ochrony naszych pieniędzy.

Poznaj wroga

Spadek wartości pieniądza objawiający się poprzez wyższe ceny w sklepach oznacza, że wszystkie zgromadzone przez nas oszczędności również tracą na wartości. Gdyby chcieć pokazać to bardzo obrazowo, jeśli inflacja wyniesie 3% to nasze 100 zł ma realną wartość 97 zł – to jednak uproszczenie, w portfelu mamy przecież nadal ten sam banknot.

Z perspektywy konsumenta, inflację widać najlepiej na półkach w sklepie. Jeśli bochenek chleba kosztuje 2 zł, to za 100 zł możemy kupić ich aż 50. Jednak przy 3% inflacji, za te same 100 zł kupimy 48,5 bochenka. Nikt jednak nie spisuje skrupulatnie wydatków w zestawieniu ze wzrostem cen. Właśnie dlatego inflacja jest tak niebezpieczna. Nie odczuwamy dotkliwie jak bardzo inflacja obniża wartość naszych pieniędzy, bo nie notujemy skrupulatnie zmian cen.

Wybierz broń

Oszczędzamy z reguły w jakimś celu – właśnie wtedy korzystamy z różnych produktów oszczędnościowych z myślą od dodatkowych zyskach w postaci oprocentowania. To z reguły większa motywacja niż ochrona kapitału, bo przecież każdy chce zarobić. Pieniądze odłożone na lokatach są w ten sposób zabezpieczone, ale co z pieniędzmi, które nie są odłożone na konkretny cel na depozycie?

Możemy je trzymać na koncie oszczędnościowym lub krótkoterminowych lokatach. Rzadko zdarzają się oprocentowane konta ROR, więc tak naprawdę produkty depozytowe są naszą główną bronią w walce z inflacją. Bardzo często zdarza się jednak, że przechowujemy spore sumy pieniędzy na naszym głównym koncie bankowym z myślą o łatwym dostępie do środków, gdyby były potrzebne. To błędne myślenie, jeśli za plecami czujemy oddech rosnącej inflacji. Pieniądze na lokacie nadal są łatwo dostępne w razie nagłej sytuacji – dzisiaj składamy dyspozycję zamknięcia lokaty z poziomu bankowości elektronicznej i nasze środki bardzo szybko wracają na rachunek.

Prosta metoda walki z inflacją to tak naprawdę dbanie o to, aby nasze pieniądze cały czas pracowały na oprocentowanych produktach – wtedy nawet jeśli inflacja zaczyna z miesiąca na miesiąc rosnąć, to nasze średnie oprocentowanie całkowicie niweluje skutki inflacji i często nasze środki dodatkowo zarabiają. Świetnym przykładem były 2 lata, gdy inflacja w ogóle zniknęła z polskiej gospodarki. Kto miał nawyk trzymania pieniędzy na depozytach, ten zarabiał w tym czasie nie tylko na lokacie, ale też a przeciwieństwie inflacji, czyli tzw. deflacji.

Tydzień z Lokatą

W Klubie Korzyści trwa Tydzień z Lokatą Standardową – możesz zacząć walkę z inflacją i ochronić swoje oszczędności zakładając nowy produkt depozytowy. W ten sposób pieniądze są chronione, a w czasie gdy oprocentowanie jest wyższe niż inflacja – pieniądze na Ciebie pracują. Za skorzystanie z lokaty standardowej na 1 lub 3 miesiące w tym tygodniu, uczestnik Klubu może otrzymać 20% więcej punktów czyli aż 410!

Podobne artykuły

 • Ile punktów dostaje się za założenie lokaty standardowej jedno- i/lub trzymiesięcznej ?
  Ile punktów dostaje się za utrzymanie lokaty standardowej jedno- i/lub trzymiesięcznej ?
  Ile łącznie można założyć takich lokat?

  • Uczestnik otrzymuje 60 pkt za założenie Lokaty Standardowej na 1 lub 3 miesiące podczas trwania promocji tygodniowej (16-22.10.17). Po zakończeniu promocji przyznawane jest 50 pkt.
   Za utrzymanie Lokaty Standardowej na 1 miesiąc przez minimum miesiąc jej posiadania Uczestnik otrzymuje 350 pkt. Za utrzymanie Lokaty na 3 miesiące przez minimum 60 dni posiadania Uczestnik otrzymuje 350 pkt.
   Łącznie można założyć 3 lokaty.
   Powodzenia! 🙂

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Skontaktuj się z nami!

  Pola oznaczone symbolem * są wymagane