Nauka przez praktykę, czyli konto dla nastolatka

30 sierpnia 2017
  • Lubię to 1
    Loading...
  • komentarze0

9 na 10 rodziców uważa, że powinno się edukować dzieci w zakresie finansów. Jednak większość rodziców zostaje jedynie przy deklaracjach i edukację pozostawia szkole. Na szczęście jest łatwy sposób na połączenie nauki z przydatną praktyką.

Edukacja szkolna opiera się głównie na części wykładowej, czyli nauczyciel tłumaczy jak coś powinno działać i jakie niesie za sobą skutki. Niestety wiele badań dowiodło, że teoria nie ma szans z praktyką, jeśli chodzi o stopień przyswojenia wiedzy. Młody człowiek uczy się podczas działania. W domowej edukacji z zakresu finansów osobistych może pomóc bank, oferujący konto młodzieżowe.

Bank w praktyce

Prosta metoda nauki finansów osobistych to przełożenie „dorosłych” procedur bankowych na świat finansów młodego człowieka. Kieszonkowe to nic innego jak wypłata, na której można pokazać jak rozsądnie zarządzać wydatkami i jak odkładać pieniądze.

Na podobnych przykładach można pokazać nawet działanie samego banku. Wystarczy, że dziecko nie chce oszczędzać, więc pożyczamy mu pieniądze lub kupujemy coś, co musi spłacić w ratach – w ten sposób młody człowiek uczy się jaki jest koszt pożyczonego pieniądze i kolejne kieszonkowe dostaje pomniejszone o „ratę” dla rodzica.

Pierwsze konto to wyśmienity pomysł na pokazanie jak działa procent składany i proces regularnego oszczędzania. Konto Młodzieżowe Click to oprocentowany rachunek – aż 2,50% dla salda do 8 000 zł. W ten sposób można pokazać jak pieniądze w banku powinny pracować na klienta już od najmłodszych lat.

Bank ma też określone zasady korzystania z bankomatów. 3 pierwsze transakcje są bezpłatne, każda kolejna wiąże się już z prowizją. To kolejny przykład na pokazanie młodemu człowiekowi, że odpowiednie planowanie wydatków i transakcji może sprawić, że bankowość będzie całkowicie bezpłatna.

Konto to kontrola wydatków

Konto dla młodzieży ma duży plus z perspektywy opiekuńczego rodzica, który chce na początku kontrolować wydatki dziecka i mieć wgląd do transakcji. Klient powyżej 18 roku życia podpisuje z bankiem samodzielnie umowę, ale osoba niepełnoletnia będzie miała nad sobą kontrolę rodzica lub opiekuna, który również musi podpisać się na umowie oraz ma wgląd do rachunku i możliwość określania limitów i innych ustawień konta.

Tydzień z Kontem Młodzieżowym

W Klubie trwa Tydzień z Kontem Młodzieżowym. Wystarczy, że założymy rachunek między 4 a 10 września 2017 roku, a otrzymamy aż 200 pkt w Klubie. Punkty zostaną naliczone do 15 października 2017.

Zakładanie kont premiowane jest punktami aż do 31 grudnia 2017. Do otrzymania punktów potrzebne jest minimalne saldo na koncie w wysokości 100 zł oraz jedna miesięcznie transakcja dokonana kartą. Zamo prowadzenie rachunku jest bezpłatne, a opłata za kartę płatniczą to zaledwie 1 zł miesięcznie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane