Od samochodów do finansów

13 kwietnia 2017
  • Lubię to 0
    Loading...
  • komentarze0

Od pewnego czasu większość firm używa w swoich marketingowych zabiegach daty powstania, jako dowodu doświadczenia. Toyota jako korporacja zbiera je od 1935 r.

W 1982 roku zawiązane zostają Toyota Finance Australia i Toyota Motor Credit Corporation (w USA), których zadaniem jest oferowanie instrumentów finansowania zakupu nowych pojazdów. W ten sposób firma wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów, a zarazem dba o swoją stabilność.

Szefom Toyoty nigdy nie chodziło bowiem o drapieżny rozwój i błyskawiczny zysk, a o przyszłość i gwarancję, że za 10, 20, 30, 40 lat pracownicy firmy nadal będą mieli pracę i nadal będzie im zależało na poprawianiu jakości, bo będą czuli sens swoich wysiłków.

Dziś Toyota Financial Services ma swoje oddziały w 35 krajach świata, w Europie jest ich 15. W każdym z nich obowiązują te same zasady etyczne i taka sama polityka otwartości wobec klienta. W każdym z regionów istnieje oczywiście potrzeba dostosowania się do lokalnych warunków – możliwości rynku, specyficznych reguł prowadzenia biznesu, czy wreszcie potencjału finansowego konsumentów. W Polsce zatem oferta Toyota Bank konkuruje z powodzeniem z propozycjami innych banków – koszty prowadzenia konta, przystępność kredytów są na poziomie porównywalnym z resztą rynku, zaś kiedy przychodzi do kupienia samochodu Toyoty nie ma lepszej oferty finansowania.

A ekspansja całego Toyota Financial Services w ostatnich latach jest naprawdę imponująca – liczba klientów wszystkich oferowanych usług wzrosła od 2013 r. o niemal 25 proc. Majątek firmy urósł zaś ze 168 mld dolarów do niemal 190 w tym czasie.

Poprawa stabilności wymaga jednak rozwijania oferty. Dlatego TFS zajmuje się dziś zarówno obsługą sprzedaży pojazdów dla klientów indywidualnych i firm, ale też obrotem papierami wartościowymi i nieruchomościami (co wzmacnia możliwości finansowe na rynku motoryzacyjnym). W swoich zadaniach ma też autonomiczność kadrową – szkoli więc pracowników księgowości i odpowiedzialnych za konsulting oraz za rozbudowę sieci firmowych. Wisienką na torcie są filie zajmujące się funduszami inwestycyjnymi oraz funduszami emerytalnymi dla pracowników. Są też oczywiście działy zajmujące się ubezpieczeniami, a także bankowością.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane