Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym

13 kwietnia 2017
  • Lubię to 0
    Loading...
  • komentarze0

Wysokich barier wejścia nie mają natomiast rachunki oszczędnościowe, które łączą w sobie zalety kont osobistych (dostępność zgromadzonych na nich pieniędzy) i lokat terminowych (wysokie oprocentowanie).

Elastyczność kont oszczędnościowych, na przykład Konta Oszczędnościowego lub Indeksowanego Konta Oszczędnościowego najlepiej widać, gdy spojrzymy na zasady wpłacania na nie pieniędzy. Tu ograniczeń w zasadzie nie ma. Banki niekiedy określają minimalną wysokość pierwszej wpłaty lub minimalne saldo podlegające oprocentowaniu, ale poza tym obowiązuje pełna dowolność. Dopłat na takie konto można już dokonywać w dowolnym czasie i w dowolnej wysokości. Nieco utrudnione jest natomiast podejmowanie oszczędności. Najczęściej spotykane rozwiązanie to brak prowizji za jedno wycofanie środków w miesiącu (przelew lub wypłatę gotówkową) i kilkuzłotowa opłata za każdą kolejną taką operację w miesiącu kalendarzowym. Można w tym widzieć wadę takich produktów („nie mogę korzystać ze swoich pieniędzy dowolnie często”), ale także zaletę („narzucona prowizja powstrzymuje mnie przed zbyt częstymi wypłatami, a więc ułatwia oszczędzanie”). Wiele zależy tu od punktu widzenia i od oczekiwań wobec banku.

I wreszcie ostatni punkt, czyli oprocentowanie kont oszczędnościowych. Podobnie jak w przypadku lokat terminowych, wiele zależy tu od konkretnej oferty. Są banki, które ewidentnie stawiają na konta oszczędnościowe, nieco zaniedbując ofertę lokat. Można znaleźć takie, w których bardziej opłaca się oszczędzać na klasycznych depozytach terminowych. Są wreszcie i takie, jak np. Toyota Bank, które gwarantują stawki przekraczające 2% w skali roku zarówno na kontach oszczędnościowych, jak i na lokatach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane