Oszczędzanie z lokatą terminową

13 kwietnia 2017
  • Lubię to 1
    Loading...
  • komentarze0

Zakładając lokatę terminową (w jej najprostszej formie) klient umawia się z bankiem na określony czas deponowania pieniędzy. Jeśli tego zobowiązania dotrzyma, to po okresie umowy dostanie swoje środki wraz z odsetkami. Jeśli natomiast zerwie lokatę przed terminem, będzie mógł liczyć tylko na zwrot wpłaconej kwoty. Zupełną rzadkością są depozyty, z których można się wycofać przed terminem i otrzymać całość odsetek naliczonych do dnia wypłaty pieniędzy.

Można też niekiedy spotkać rozwiązania pośrednie, na przykład wieloletnie lokaty z roczną kapitalizacją odsetek. To oznacza, że raz w roku odsetki są dopisywane do kapitału lokaty); jeśli klient zerwie umowę przed terminem, nie traci kwot już naliczonych za pełne lata oszczędzania.

Podobnie działają lokaty z oprocentowaniem progresywnym. Tu odsetki są niekiedy dopisywane częściej – co miesiąc, a niekiedy nawet codziennie. Tyle tylko, że w pierwszych miesiącach oprocentowanie jest symboliczne, ale z czasem systematycznie rośnie, by osiągnąć wysokie poziomy tuż przed końcem umowy. Przykładem może tu być Lokata Kapitalna na 36 miesięcy z dzienną kapitalizacją w Toyota Banku. W pierwszych trzech miesiącach stawka oprocentowania to 0,6% w skali roku. W połowie okresu oszczędzania jest to już 2,0% rocznie, natomiast czas na prawdziwe zyski przychodzi tuż przed końcem umowy. Stawka obowiązująca w ostatnim, 36. miesiącu, to aż 8,0% w skali roku. Depozyt z oprocentowaniem progresywnym można zerwać przed terminem i otrzymać odsetki za wszystkie pełne miesiące jego przetrzymania w banku, tyle że to niezbyt się opłaca. Wycofując pieniądze w połowie umowy klient nie dostanie w postaci odsetek połowy kwoty należnej za cały okres oszczędzania, tylko np. jej 20 procent albo nawet mniej. Jednak to wciąż więcej niż na klasycznej lokacie z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Przedwczesna rezygnacja ze zwykłego depozytu zwykle skutkuje wyzerowaniem należnych klientowi odsetek.

W zależności od banku i od konkretnej oferty minimalna kwota lokaty terminowej może wynosić kilkaset złotych, kilka tysięcy złotych lub nawet więcej. Gdy próg jest wysoki, taki produkt niezbyt nadaje się na pierwszy etap budowania oszczędności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane