Płać kartą i kontroluj wydatki

27 października 2017
  • Lubię to 0
    Loading...
  • komentarze0

Żeby zacząć efektywnie oszczędzać, trzeba najpierw zacząć kontrolować i spisywać wydatki. To dla wielu ludzi spora bariera, ponieważ żeby to zrobić, trzeba być skrupulatnym i mieć dobry plan. Na szczęście pomocne są tu karty płatnicze.

Każdy poradnik tłumaczący jak powinno się oszczędzać zaczyna się od analizy wydatków i planowania budżetu domowego. W dużym uproszczeniu, żeby nauczyć się planować dobrze wydatki, trzeba najpierw przeanalizować dotychczasowe i znaleźć w nich błędy. Istnieje metoda upraszczająca ten proces i wykorzystująca płatności bezgotówkowe. Wystarczy porzucić gotówkę i zacząć analizować nasze wydatki z użyciem kart i bankowości.

Wyeliminuj gotówkę

Mieszkając w dużym mieście, można sobie pozwolić na eksperyment z całkowitym wyeliminowaniem gotówki z obiegu w swoim domowym budżecie. Jest to technicznie możliwe, o ile pozwoli nam na to tzw. infrastruktura, czyli czy sklepy posiadają terminale płatnicze. Jeśli korzystamy z dużych sklepów, zamawiania w sieci, a zamiast portfela wystarczy nam karta płatnicza lub telefon komórkowy, to warto spróbować jak poradzimy sobie bez gotówki i jak to wpłynie na nasz domowy budżet.

Eliminacja gotówki oznacza dla nas możliwość łatwego zweryfikowania każdego wydatku. Dosłownie, ani jedna złotówka nie prześlizgnie się w wydatkach. Każda transakcja kartą płatniczą czy też przelew przy użyciu bankowości elektronicznej zapisuje się w naszej historii. W ten sposób możemy każdego tygodnia dokładnie przeanalizować wydatki i zanotować na co wydajemy pieniądze i w jakich proporcjach.

Automatyczne liczenie

W sieci znajdziemy aplikacje, które pomogą nam panować nad wydatkami. Niektóre zaciągają dane z naszego konta, inne zamontowane są wewnątrz rachunku i próbują pomóc nam w dzieleniu wydatków na kategorie. Dzięki automatyzacji w bankowości, możemy mieć nieco ułatwione zadanie, ale i tak najważniejsza praca jest zawsze po naszej stronie. Z analizy wydatków trzeba wyciągnąć wnioski i dostosować strategie.

Dobrą strategią jest opracowanie solidnego budżetu domowego w arkuszu kalkulacyjnym i regularne prowadzenie zestawienia realnych wydatków w stosunku do planowanych. Jeśli opieramy się na dokładnej historii zarejestrowanej w banku, będzie to bardzo proste. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę determinacja w regularnym prowadzeniu zestawień.

Zakupy kartą i wirtualny paragon

Zakładając, że płacimy jedynie kartą lub przelewem, mamy pewność, że z budżetu domowego nie znika żadna dodatkowa gotówka. Jednak zrobienie dużych zakupów kartą nie załatwia problemu podzielenia wydatków na poszczególne kategorie. Tylko w ten sposób można przeanalizować na co wydajemy za dużo. Tutaj przyda się paragon z zakupów, ale nie musimy od razu zacząć kolekcjonować dodatkowych dokumentów – wystarczy, że zrobimy zdjęcie paragonu i połączymy je z płatnością bezgotówkową. Taki sposób to bardzo prosta metoda na zbudowanie nawyku, a to w finansach jest najważniejsze.

Raz w tygodniu wystarczy wpisać zakupy w swój spis wydatków na podstawie historii transakcji i paragonów, a raz w miesiącu dane można zestawić ze swoim planem wydatków. W ten sposób nawyk zacznie przynosić realne oszczędności.

Tydzień transakcyjny

W Klubie trwa (27.11-03.12.17) tydzień transakcyjny! Klienci, którzy aktywnie korzystają z płatności kartami mogą otrzymać tym tygodniu 200 pkt za 3 transakcje zbliżeniowe kartą płatniczą Toyota Banku, za minimum 20 zł każda. Maksymalnie można rozliczyć 9 transakcji i w bardzo łatwy sposób zgarnąć aż 600 pkt w Klubie!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane