Poduszka finansowa może na siebie zarabiać

16 sierpnia 2017
  • Lubię to 1
    Loading...
  • komentarze0

Nikogo nie trzeba przekonywać, że trzymanie oszczędności na jak najlepiej oprocentowanych lokatach jest dużo korzystniejsze niż przechowywanie ich na zwykłych kontach osobistych lub w gotówce. Jest jednak jedna kategoria oszczędności, która powinna być na specjalnym depozycie długoterminowym – nasza poduszka finansowa.

W czasie, gdy banki reklamują głównie 3-miesięczne lokaty obwarowane różnymi promocyjnymi wymaganiami, zapominamy o możliwościach długoterminowego lokowania pieniędzy. Skakanie z kwiatka na kwiatek, czy jak kto woli: z depozytu na depozyt kosztuje nas dużo czasu i niekiedy okazuje się, że nie jest wcale aż tak opłacalne. Dla części oszczędności warto pomyśleć o lokacie na 2 lub nawet 3 lata, w szczególności gdy chodzi o bezpieczną poduszkę finansową.

Co to jest poduszka finansowa

Poduszka finansowa to oszczędności, które mają nas uchronić w trudnych momentach w życiu. Z tych środków będziemy się utrzymywać, jeśli stracimy pracę, poważnie zachorujemy, zdecydujemy się na własny biznes lub po prostu zechcemy rzucić pracę i szukać nowego źródła dochodu. Każda z tych sytuacji powoduje, że nie zarabiamy nawet przez kilka miesięcy, a w tym czasie trzeba przecież z czegoś żyć, opłacać mieszkanie czy inne zobowiązania. Wtedy potrzebna jest poduszka finansowa.

Potocznie mówi się, że jest to kwota „na czarną godzinę”, ale warto dokładnie wyliczyć indywidualnie wysokość poduszki i nie polegać na uproszczeniach. Tak naprawdę każda poduszka finansowa jest inna, ponieważ każdy ma inne potrzeby.

Żeby wyliczyć indywidualną wartość poduszki finansowej, trzeba policzyć swoje miesięczne wydatki. Uzyskaną kwotę mnożymy przez liczbę miesięcy i w ten prosty sposób uzyskujemy wysokość poduszki finansowej. Minimalny okres bezpieczeństwa to 3 miesiące, a idealny to 12 miesięcy. Przykładowo, jeśli koszty miesięczne wynoszą 3 tys. zł, to poduszka finansowa 3-miesięczna powinna wynieść 9 tys. zł, a roczna 36 tys. zł. Dzięki takiej kwocie możemy nie martwić się o koszty utrzymania w czasie przejściowych problemów.

Poduszka koniecznie na lokacie

Najlepszym rozwiązaniem do przechowywania poduszki finansowej jest lokata. Pieniądze są nie tylko bezpieczne i oprocentowane, ale też nie odczuwamy pokusy wyjęcia ich przedwcześnie, gdy potrzebujemy pieniędzy na inne wydatki, np. na remont mieszkania. Mechanizm lokaty powoduje, że jest nam trudniej wyjąć pieniądze z depozytu i uzupełnić braki, dzięki czemu te oszczędności faktycznie spełniają swoją rolę – są zabezpieczeniem dla całej rodziny w razie poważnych problemów.

Lokata chroni również oszczędności przed inflacją, dzięki czemu poduszka finansowa nie traci na wartości. Jeśli oprocentowanie przekracza inflację, to pieniądze będą jeszcze na siebie zarabiać. Depozyt im dłuższy, tym lepszy – ostatecznie chodzi o ochronę oszczędności, a zyski z oprocentowania to wyśmienity bonus dla oszczędnych.

Lokata długoterminowa dla Klubowicza

Banki rzadko oferują wysoko oprocentowane lokaty na dłużej niż rok, dlatego warto dobrze ulokować pieniądze na takim depozycie, gdy nadarzy się okazja. W Klubie trwa Tydzień z Lokatami i dostępne są 2 produkty idealnie nadające się na miejsce dla poduszki finansowej:

  • Lokata Standardowa, zakładana na 24 lub 36 miesięcy, już od minimalnej kwoty 2000 zł. Jej oprocentowanie wynosi nawet 2,7% za okres 36 miesięcy.
  • Depozyt Plus, lokata zakładana na 24 lub 36 miesięcy, od minimalnej kwoty 5000 zł. Oprocentowanie wynosi nawet 2,75% za okres 36 miesięcy.

Lokata Standardowa oraz Depozyt Plus założone w czasie Tygodnia z Lokatami będą specjalnie premiowane – 20% pkt więcej w Klubie. Punkty zostaną naliczone do 15 września 2017.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane