Rozsądne wydawanie – finansowy rachunek sumienia

14 kwietnia 2017
  • Lubię to 0
    Loading...
  • komentarze0

Metod na dokonanie takiego podsumowania domowego budżetu jest wiele.

Można np. skorzystać z notatnika i systematycznie zbierać wszystkie rachunki przez miesiąc lub dwa. To oczywiście zajmie sporo czasu i będzie wymagało zdyscyplinowania wszystkich członków rodziny. Jednak już sama świadomość, że mamy zamiar dokonać takiego rozliczenia, może nas skłonić do ostrożniejszego obchodzenia się z pieniędzmi. Zaś kiedy dokonamy podsumowania wydatków po miesiącu, dowiemy się naprawdę dużo o swoich nawykach.

Bardzo silną zachętą do ograniczania wydatków jest korzystanie z gotówki. To prosty trik psychologiczny: gdy widzimy, jak gotówka topnieje nam w dłoniach czy w portfelu, mniej chętnie się jej pozbywamy.

Dobrze podzielić swoje wydatki na pewne kategorie. To ułatwia lepsze ich planowanie. Gdy na jednej kupce zbierzemy wydatki na podróże, łatwiej ocenimy czy moglibyśmy lepiej wydać te pieniądze. Podobnie z wydatkami na jedzenie, czy rozrywkę. Dzięki kategoriom łatwiej nam się zorientować, w której grupie wydatków możemy dokonać największych zmian na lepsze.

Można też dokonać przeglądu historii konta bankowego – tu trzeba jednak mieć gwarancję, że dokonujemy płatności tylko za jego pomocą. Nawyk płacenia kartą to oczywiście mniejsza szansa, że realnie odczujemy wypływ gotówki, ale jeśli jednocześnie dokonujemy płatności przez internet, daje nam to częstą okazję do pilnowania stanu konta. Zaś jeśli naprawdę przerzucimy się na płacenie kartą, na koniec każdego miesiąca będziemy w stanie szybko i łatwo sporządzić rozliczenie swoich wydatków i o niczym nie zapomnimy. Tu przydaje się więc w rodzinie Konto Wspólne Toyota Banku, które obsługuje dwie karty płatnicze posiadane przez partnerów, którzy zdecydują się wspólnie prowadzić swoje rachunki. Pieniądze partnerów zestawione ze wspólnymi wydatkami dają większy potencjał do racjonalizacji domowych finansów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami!

Pola oznaczone symbolem * są wymagane